SND v SNG: LENI

Uverejnené pred rokom

Mini filmová séria je jedným z ponorov do spôsobov vyrovnávania sa s minulosťou v umení umením. Projekt Akcia ZET v národnej galérii sa stal platformou, ktorej sa chopili kolegovia z národného divadla.

Vlastne sa to celý čas núkalo – naštartovať „národnú spoluprácu“. Pandemický čas, ktorý toho toľko zobral, nečakane vytvoril priestor na nové prístupy a spolupráce. Akcia ZET v národnej galérii bola skvelá platforma – hracie pole, ktorého sa chopili kolegovia z národného divadla. Vznikla séria krátkych filmov, v ktorých sa transformujú časti divadelného diela do nového kontextu.


Akcia ZET v národnej galérii sa stretáva s divadelnou akciou premeny. Časti textov inscenácií činohry národného divadla konfrontujú postavy hier zoči voči obrazu nadrozmerného Stalina, ktorého oslavuje československý ľud, ale aj iných muzeálnych obsahov. Ako v tomto novom kontexte vyznejú slová Leni Riefenstahl z inscenácie Leni, či Ali Rachmanovovej z inscenácie Ruské denníky alebo Milady Horákovej z inscenácie Milada, uvidíme v krátkych minifilmových inscenáciách.


Spájanie umení, žánrov, svetov a kontextov je spoločný projekt Slovenskej národnej galérie a Slovenského národného divadla. Na jednej strane funkčné stretnutie divadla a múzea umenia, na druhej ťažké témy o postavení umelca vstupujúceho do sveta propagandy. Otázky naprieč inštitúciami a umeleckými formami. Ako je umelec sám konfrontovaný s totalitou? Ako sa vymaňuje z rámca umenia na zákazku? Ako v sebe vyvažuje diskomfort osobnej neslobody v možnosti „slobodnej tvorby“? Séria krátkometrážnych diel je jedným z ponorov do spôsobov vyrovnávania sa s minulosťou v umení umením.


Leni

Dve totality zoči voči

Pôvodná hra Valerie Schulczovej a Romana Olekšáka na objednávku Činohry SND Leni vytvára fiktívnu dramatickú situáciu, v ktorej sa dvorná režisérka Adolfa Hitlera Leni Riefenstahl stáva hostkou televíznej show Johnyho Carsona. Ten ju spovedá, slovne mučí, vytvára tlak a konfrontuje ju s vlastnou minulosťou. Tento večer sa premieňa temer na ostrú hádku ideí, na dôsledné a neľahké pátranie po osobnej zodpovednosti umelca v kontexte tvorby, politiky i obdobia, v ktorom tvorí.

Zdena Studenková získala za rolu Leni Cenu Dosky 2014 za najlepší herecký výkon.


Účinkuje: Zdena Studenková

Video: Daniel Dluhý


Inscenácia Leni mala premiéru v Modrom salóne Činohry SND 13. 12. 2012 v réžii Valerie Schulczovej.

Pred rokom

Prednáška o histórii a dôvodoch reprodukovania umeleckých diel sa uskutoční naživo v Esterházyho paláci. Teším sa na vás.


Pred rokom

Druhý diel filmovej minisérie prenesie do galérie fragmenty inscenácie Ruské denníky.

Všetky príspevky

„našou motiváciou je presvedčenie, že proti nebezpečenstvu totality vedie iba jedna cesta: cesta skúsenosti a slobodnej diskusie o tom, čoho sa treba vyvarovať“

Traumfabrik Kommunismus, 2003

Partneri projektu

Cold Revolution

Akcia ZET je pripravená aj pri príležitosti výstavno-edičného projektu Cold Revolution v Národnej galérii umenia Zachęta vo Varšave.