Podcast: Socialistická architektúra

Uverejnené pred 3 rokmi

Aká bola vízia ideálneho socialistického mesta a architektúry? Aký máme v súčasnosti vzťah k architektonickému dedičstvu z obdobia socializmu?

Nekonečné a monotónne sídliská, monumentálne stavby necitlivo pretínajúce historické centrá miest a veľkorysé verejné projekty, ktoré svojou dispozíciou a náročnosťou už akoby nezodpovedali dnešnej dobe – to je zopár všeobecných konštatovaní, ktoré sa nám automaticky vynárajú s pojmom socialistická výstavba.


Už inak možno začneme vnímať tieto diela modernej architektúry, keď sa na ne pozrieme z pohľadu doby, v ktorej sa rodili. Socialistický človek si predsa vyžadoval aj radikálne novú architektúru, novú dispozíciu miest. Z útulného a dôverného domova akoby sa tento nový človek presunul do monumentálneho a neosobného sveta inštitúcií, úradov a amfiteátrov, ktoré manifestujú mentálny svet bývalého režimu. Nie je to ale znova tak, že rozchod z minulosťou nám znemožňuje vidieť v dielach našich architektov originalitu, veľkorysý výraz, či dokonca krásu ukrytú v betóne a železe, ktorá by obstála aj v konkurencií najvýznamnejších diel architektúry v západnej Európe?


Jaro Valent z časopisu Historická revue sa rozprávať s Petrom Szálayom z Historického ústavu SAV a Alexandrou Kusou, generálnou riaditeľkou SNG. 


Tento podcast bol vytvorený v spolupráci s Denníkom SME a historickým podcastom Dejiny

Pred 3 rokmi

Stiahnite si tematické materiály pre učiteľov / učiteľky a obohaťte svoje vyučovanie o zaujímavé námety a aktivity.


Pred 3 rokmi

Prednáška o histórii a dôvodoch reprodukovania umeleckých diel sa uskutoční naživo v Esterházyho paláci. Teším sa na vás.

Všetky príspevky

„našou motiváciou je presvedčenie, že proti nebezpečenstvu totality vedie iba jedna cesta: cesta skúsenosti a slobodnej diskusie o tom, čoho sa treba vyvarovať“

Traumfabrik Kommunismus, 2003

Partneri projektu

Cold Revolution

Akcia ZET je pripravená aj pri príležitosti výstavno-edičného projektu Cold Revolution v Národnej galérii umenia Zachęta vo Varšave.